16 Ekim 2014 Perşembe

ALKIŞLAR PUMA'YA! PUMA Eco-Table
Bugün bir ayakkabı kutusu açtım; hazine bulmuş gibi sevindim!

Beni bu kadar sevindiren ayakkabı Manolo Blahnik değildi.

Beni bu kadar sevindiren ayakkabı bir PUMA idi.

Bu alışveriş ile, bu kırmızı üzerinde beyaz pumalı kurumsal kimliği olan ayakkabı markasının, aslında ne kadar çevreci ve doğa dostu olduğunu da öğrenmiş oldum.

Etkilendim!

Hemen araştırdım ve güzel şeyler öğrendim hakkında, buyrun paylaşalım :

1924 yılında Almanya’da kuruluyor. Kurucusu Rudolf Dassler isimli bir Alman. Enteresanlık burada başlıyor, çünkü Rudolf Dassler’in kardeşi Adolf Dassler de Adidas’ın kurucusu. İki dünya devi markayı yaratan iki kardeş!

Puma yöneticilerinin Reuters’e verdikleri bir beyanatta, “sürdürülebilirlik” (bugünkü nesillerin ihtiyaçlarının, gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini tehlikeye sokmaksızın karşılanabilmesi) kavramının, kendileri için bir mega trend olduğunu belirten şirket yetkilileri, biodegradable (doğada çevreye zarar vermeden çözünen) ayakkabı ve giysi yapmanın, hem daha iyi bir dünyaya katkı, hem de kendileri için rekabet avantajı sağladığını da ekliyorlar.

Biodegradable ayakkabı ve giysiler, doğada 6 ay gibi kısa bir sürede çürüyor ve gübre haline dönüşüyor. Sneakerların tabanları doğada çözünen plastikten ve üst kısımları da organik pamuk veya ketenden üretiliyor.

PUMA’nın sürdürülebilir üretim yaklaşımında kullandığı, PUMA eco-table’da yer alan ve sembollerle ifade edilen hususlar aşağıda :

 

01. Sorumlu üretim,

02. Kar paylaşımı,

03. Geri dönüştürülmüş materyal,

04. Geri dönüştürülebilir program,

05. Doğada çürüyen materyal,

06. Sürdürülebilir üretim süreci,

07. Yenilenebilir enerji,

08. Sürdürülebilir fabrika,

09. Doğa dostu boyama ve/veya baskı,

10. Geri dönüştürülmüş lastik kullanımı,

11. Kromsuz tabaklanmış deri kullanımı,

12. Geri dönüştürülmüş pamuk kullanımı,

13. Materyallerin çoklu kullanımı (poşet vb),

14. Dönüştürülmüş poliproplen (otomotiv sektöründen tutun da, eşya ve yiyecek paketlenmesinde kullanılan materyallerin hammaddesi),

15. Doğal elyaf kullanımı,

16. Geri dönüştürülmüş kağıt kullanımı,

17. Organik pamuk kullanımı,

18. Pençe izini azaltma (insanlardaki karbon ayak izinin pençeli hayvanlardaki karşılığı- bu arada ortalama ölçülerdeki bir köpeğin, bir SUV araç kadar çevreye karbon saldığını biliyor muydunuz?),

19. Güneş enerjisi kulllanımı,

20. Yenilenebilir materyal,

21. PVC içermeyen ürün,

22. Afrika pamuğunu tercih,

23. Barış gününün desteklenmesi,

24. Geri dönüştürülmüş polyester kullanımı,

 

Kaynakları, hoyrat kullanmaya devam ederse insanoğlu, yaşadığı gezegenin sonunu çok hızlı bir şekilde getirecek. Yaşamımızı sürdürebilmemiz için hayati öneme sahip doğal kaynaklar, nüfus artışı ve hızlı tüketim alışkanları ile hızla tükeniyor. Bunun bilincinde olmak, çocuklarımıza güzel bir kalıt bırakmak için elimizi çabuk tutmamız gerektiğini artık anlamak gerekiyor. Bu amaç, herkes ve her kurum tarafından bir görev haline getirilmelidir. Sosyal sorumluluk bilinci bunu gerektirir. Kurumlar, kar etmeyi amaçladığı şekilde, bu amacını, insanı ve doğayı merkezlerine koyacak şekilde revize edecek önlemleri de almalıdır.

Puma, bu amacı görev edinmiş, öncü kurumlardan biri olarak, takdiri hakediyor. Tüketicinin de bu takdiri, Puma ürünlerini tercih ederek göstermesi vereceği en iyi karşılık olacaktır.

Teşekkürler Puma’ya ve aynı hassasiyeti ve farkındalığı taşıyan ve yaşatan diğer kurumlara..

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder