4 Ekim 2012 Perşembe

Bugün Dünya İçin Ne Yaptın? Karbon Ayak İzine Bak!


Karbon ayak izi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür. Yani ulaşım, ısınma, enerji tüketimi ve satın aldığımız ürünler dolayısıyla atmosfere yaydığımız karbon miktarıdır.  İklim değişikliğine neden olan insan kaynaklı çevresel kirliliğin azaltılması için, bireysel bazda karbon ayak izimizi hesaplayıp, azaltılması için yapılması gerekenleri yapmazsak, üstelik de bir an önce yapmazsak, gelecek nesillere bırakacak temiz bir çevre olmayacak.

Buradan karbon ayak izinizi hesaplayarak, doğaya bireysel bazda ne ölçüde zarar verdiğinizi bulabilirsiniz. Sonuç faciaysa, duyarlı insanlar için yapılacak şey zararın telafisidir. Yani karbon ayak izimizi azaltmaktır. Nedir karbon ayak izimizi azaltmak için yapılabilecekler [1] :

Birincil (Direkt) Ayak İzinizi Azaltmak için Yapılabilecekler
 1. Tatiller
  Uçakla gitmeyin.
 2. Elektrik
  Yenilenebilir enerji kullanın.
 3. Doğalgaz
  Isınma için güneş enerjisi kullanının; bu yolla doğal gaz faturanızı yılda yüzde 70 oranında azaltabilirsiniz.
 4. Seyahat
  Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanın. Yerel otobüs hizmetlerinizi öğrenin ve kullanın.
 5. Araba
  Paylaşma Yolculuk ayak izinizi azaltmak için işe giderken arabanızı paylaşabilirsiniz.
İkincil Ayak İzinizi Azaltmak İçin İpuçları
Birşeyler satın aldığınız zaman, bu ürünlerin nerelerde üretildiğini ve üretimde hangi maddelerin kullanıldığını göz önüne alın. İmalat ya da nakliyesinde yüksek emisyona sahip olan ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Sözgelimi:
 1. Şişe suyu
  Çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika ülkesinde musluk suyunu kullanma konusunda herhangi bir sakınma olmamasına rağmen insanlar şişe suyu alma konusunda ısrar etmektedir. Eğer şişe üzerinde volkanik kaynaklardan geldiği konusunda bir ibare varsa uzak bir yerden ithal edildiğinden emin olabilirsiniz. Suyun nakliyesinin karbon Ayak izini hayal edin. Bir de buna şişeleme ve/veya geridönüşümden kaynaklanan emisyonları ekleyin.
 2. Uzak mesafelerden gelen yiyecek ve içecekler
  Süpermarkete gittiğiniz zaman satın aldığınız yiyeceklerin hangi ülkeden geldiğini anlamak için etiketine bakınız. İngiltere’de sonbaharda Yeni Zelanda elması almaya gerek yoktur, ama insanlar buna pek dikkat etmezler. Dünyanın öteki ucundan gelen bir şişe şarabı satın alırken iki kez düşünün; çok daha fazla, ama çok daha az yol katetmiş yerel şarap bulabilirsiniz. Yapacağınız en iyi şey kendi meyve ve sebzelerinizi kendi bahçenizde yetiştirmek olacaktır. Bir elma ağacı diktiğinizde hem bir sürü mevyeye sahip olursunuz hem de bu ağaç atmosferdeki karbon miktarının azaltılmasına katkıda bulunur.
 3. Et tüketimi
  Et tüketmini, özellikle kırmızı et tüketimini azaltın.
 4. Uzak ülkelerden gelen elbiseler
  Satın almadan önce elbiselerin etiketlerini kontrol edin. Eğer 1000 milden daha uzak bir ülkeden gelmişse başka elbise aramaya devam edin.
 5. Fazla ambalajlanmış ürünler  
  Gereksiz ambalaja sahip ürün ve hizmetlerden uzak durun. Daha fazla söze gerek var mı?
Netice olarak düşük karbon ayak izi olan ürünleri talep edin.

Evet, basit kişisel önlemlerle karbon ayak izimizi azaltmak mümkün. Örneğin ısınma sırasında ev içi sıcaklığını 1oC daha azalttığımızda yılda en az 300 kg karbondioksitin atmosfere salımını engellemiş oluruz. Aynı şekilde gereksiz yere yanan lambaları söndürerek de en az 250 kg karbondioksitin salımını da engellemiş oluruz.

Ya da araba kullanmak durumundaysanız, motor gücü düşük modelleri seçin.

Eğer alışkanlıklarınızdan kolay vazgeçemiyorsanız da, doğaya saldığınız karbondioksit miktarını dengelemek için ağaç dikin! Örneğin, otomobiliniz için kullandığınız her 375 litre benzinin doğaya saldığı karbondioksiti dengelemek için 1 ağaç dikmeniz gerekiyor.

Bütün bunları önemsemiyorsanız da söylenebilecek tek şey var : GİDİN FOTOSENTEZ YAPIN!

2 yorum:

 1. karbon ayak izi açıklaması ve tavsiyeler için teşekkürler, hepimizin elimizden geleni yapması gerek.

  YanıtlaSil
 2. Karbon ayak izi ne demek konusunda aydınlatıcı oldu.Teşekkürler

  YanıtlaSil